Utrzymaj auto w dobrym stanie

2016-04-13 16:37

Przeprowadzanie cyklicznych inspekcji samochodu jest niesłychanie istotne. Jeżeli postanawiasz odleglejszą podróż zawsze trzeba zweryfikować, że samochód gotowy jest do podróży. Nawet szybkie sprawdzenie stanu technicznego może przysłużyć się do zaoszczędzenia czasu, pieniędzy i zdrowia.

Nie zapominaj o sprawdzeniu wszystkich płynów, nie tylko ich poziomu a także tego jak wyglądają. Wrażenia ogólne jak odcień pomogą określić wiek i jakość płynu. Jeżeli płyn jest zabrudzony będzie to podstawa do jego wymiany.

Piana albo mleczny wygląd może wskazywać na dostawanie się wody do motoru. Olej silnikowy winien być tłusty, nie ziarnisty, jego zapach nie powinien naśladować spalenizny.

Zaparkuj auto na równej powierzchni. Zaciągnij hamulec postojowy i wyjmij kluczyki ze stacyjki.

Sprawdzić pojazd pod spodem. Zwróć uwagę na wszystkie uszkodzenia i brakujące komponenty. Sprawdź oznaki przecieków jak mokre plamy czy kałuże.

Sprawdź poziom oleju w motorze. Uczynić to możesz z wykorzystaniem specjalnego bagnetu sięgającego do wewnątrz bloku silnika. Nie zapomnij, iż przed pomiarem bagnet trzeba oczyścić. W razie potrzeby uzupełnij braki.

Sprawdź poziom płynu hamulcowego używając wskazania min/max w zasobniku. Jeżeli będzie trzeba go odrobinę dolać, musisz mieć na uwadze by użyć adekwatnego.

Sprawdź poziom płynu wspomagania układu kierowniczego.

Sprawdź pasy. Zwróć uwagę na pęknięcia bądź wyraźne braki. W razie potrzeby należy je wymienić.

Sprawdź akumulator. Częstą przyczyną nieprawidłowej pracy baterii jest korozja na zaciskach, którą można usunąć. Utwierdź się, że oba podłączenia są mocne, nie powinieneś być w stanie nimi poruszać po podłączeniu. Jednak zwróć baczność, by nie dokręcać ich nadto mocno – nie złam zacisku.

Sprawdź chłodnicę. Zwróć uwagę na poziom płynu chłodzącego w zasobniku przelewowym. Jeżeli będzie trzeba dolać chłodziwa zweryfikuj, iż zakupiony płyn jest zgodny z aktualnie stosowanym.

Sprawdź opony. Stan ich bieżnika oraz ciśnienie – w razie potrzeby potrzebne będzie dopompowanie.

Sprawdź czy klakson, wycieraczki, wentylator i wszelkie inne funkcje funkcjonują należycie.

Po tej kontroli będziesz przyszykowany do wędrówek. Awaria może się przydarzyć zawsze jednak w godnie utrzymanym pojeździe przydarza się rzadziej, samochód będzie funkcjonował dłużej i lepiej.

Artykuł powstał dzięki pomoc drogowa Miasteczko Śląskie